PROWADZĄCY: dr n. rol. Beata Cieślak - z wykształcenia: biolog, mikrobiolog, immunolog (UW), doktor nauk w zakresie technologii żywności i żywienia (SGGW). Dysertacja doktorska poświęcona chemicznym zanieczyszczeniom żywności powstających podczas jej przetwarzania. Doświadczenie zawodowe i wiedza zdobywała podczas wieloletniej pracy w instytutach naukowych (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, oba zlokalizowane w Warszawie). Przez okres dwóch lat była ekspertem i konsultantem do spraw zanieczyszczeń mikrobiologicznych żywności w PISiPAR (Państwowa Inspekcja Skupu i Produkcji Artykułów Rolnych obecnie IJHAR - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych), Ministerstwa Rolnictwa.
OPIS WYDARZENIA:
Tematem spotkania na być zwrócenie uwagi młodych konsumentów na etykiety produktów spożywczych. Na początku pojawi się konwersacja: po co nam etykiety, kto je czyta i czy my też powinniśmy się tym interesować, wskażemy najważniejszych graczy na rynku spożywczym i ich cele strategiczne.
Będziemy analizować 15 do 20 etykiet produktów spożywczych: jogurt, wędliny, pizza, batoniki, oranżada, pikle, zupy instant, dania instant, karma dla zwierząt……
Wyodrębnimy elementy wszystkich etykiet i ich parametry. Następnie przedstawione będę informacje czego wymaga polskie prawo w tym zakresie i na tej podstawie młodzież przygotuje swój projekt etykiety.
Po zakończeniu tego spotkania młodzież będzie umiała odpowiedzieć na pytanie: jakie ważne informacje powinny znaleźć się na etykietach, jak je czytać i na co zwracać uwagę.
Spotkanie będzie interaktywne, co oznacza czynny udział młodzieży w tym wydarzeniu. Oczekujemy na spotkanie z osobami ciekawymi świata i zainteresowane tematem, otwarte na udział w konwersacji prowadzącymi zajęcia.