Zotero jest bezpiecznym, bezpłatnym i prostym w użyciu programem do gromadzenia, zarządzania i cytowania materiałów bibliograficznych takich jak: książki, artykuły, rozdziały z książek, raporty, matariały pokonferencyjne, strony www, etc.

Narzędzie jest pomocne nie tylko studentom i pracownikom naukowym, ale również wszystkim osobom, które stają przed koniecznością uporządkowania różnego typu źródeł informacji. 

NA WSIiZ Zotero jest szczególnie przydatne na etapie pisania pracy dyplomowej.

Pobierz ZOTERO

W zakładce Biblioteki WSIiZ dostępne są książki i czasopisma w formie papierowej (Księgozbiór) oraz linki do wybranych e-tytułów kierujące do źródeł bezpośrednich: repozytoriów, wydawców, baz Open Acces. Bazę ogólnie nazwaną Publikacje Open Acces podzielono wg typów publikacji na Ebooki (książki) oraz czasopisma w języku polskim i angielskim oraz wybór artykułów z podziałem na języki zaznaczony innym kolorem.

W imieniu autorów i wydawców prosimy zachować zasady cytowania – tak, jak w przypadku publikacji papierowych.

Korzystanie z poniższych publikacji jest legalne, bezpłatne, nie wymaga rejestracji.  Kliknięcie w dany tytuł przekieruje na stronę www. W niektórych przypadkach należy odszukać archiwum (archieve) bądź numer aktualny (current issue). Podstawa prawna

 

Biblioteka WSIiZ zapewnia pakiet podstawowy EBSCO, w skład którego wchodzi 16 obszernych naukowych baz danych oraz EBSCO Open Dissertations.

Login i hasło do logowania dostępne na zapytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

GROUP: Main User Group (main)

Group URL:
https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns342862&groupid=main&profile=ehost

Profile: EBSCOhost Research Databases

Profile URL:
https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns342862&groupid=main&profile=ehost

Database URLs:
Academic Search Ultimate
Agricola
Business Source Ultimate
eBook Collection
ERIC
European Views of the Americas: 1493 to 1750
GreenFILE
Health Source - Consumer Edition
Health Source: Nursing/Academic Edition
Library, Information Science & Technology Abstracts
MasterFILE Premier
MasterFILE Reference eBook Collection
MEDLINE
Regional Business News
Teacher Reference Center

Zapraszamy do zapoznania się z trzema krótkimi filmami przedstawiającymi platformę EBSCOhost oraz korzystanie z baz:

 

CWPN Academica to darmowa wypożyczalnia, która umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.

 

W Academice udostępniane są dwie kategorie zbiorów:

  • Zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej.
  • Zbiory chronione prawem autorskim.

  

Z tych pierwszych można korzystać bez ograniczeń na stronie www.academica.edu.pl– z poziomu każdego komputera z dostępem do Internetu. Część dokumentów można pobrać na dysk w formacie PDF. Wszystkie publikacje udostępnione w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlić w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA (www.polona.pl), gdzie udostępnianie są zazwyczaj w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobierania.

 

Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie za pośrednictwem terminali Academiki, znajdujących się na terenie instytucji, które przyłączyły się do systemu.

 

W celu uzyskania dostępu do zbiorów chronionych prawem autorskim należy udać się do instytucji, która posiada terminal Academiki i założyć konto w systemie. Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać wyłącznie na terminalach instytucji, w której dokonało się rejestracji.

 

Rejestracja

Rejestracja w Academice odbywa się na podstawie karty bibliotecznej, a przy jej braku w oparciu o inny dokument potwierdzający tożsamość. Pracownik biblioteki zakłada konto nadając login (w systemie zwany numerem karty bibliotecznej) oraz hasło tymczasowe, przy pomocy których można potem zalogować się do konta w Academice.

 

W celu założenia konta prosimy o kontakt mailowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź wizytę osobistą w Bibliotece.

 

Podręcznik czytelnika CWPN Academica

Biblioteka WSIiZ dołączyła do Wirtualnej Biblioteki Nauki, w ramach której nasi studenci mają dostęp do publikacji naukowych zgromadzonych  w takich bazach, jak:

  • Informator ICM - Informator dla instytucji akademickich i naukowych
  • Bazy  - Zakres i zasady udostępniania zasobów licencyjnych Wirtualnej Biblioteki Nauki w roku 2016
  • Elsevier - Ok. 1780 tytułów bieżących z rocznikami od 1995 oraz archiwa 350 tytułów niekontynuowanych lub kontynuowanych pod inną nazwą.
  • Scopus - Interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych.
  • Springer - Ok. 1960 czasopism bieżących oraz ok. 390 czasopism archiwalnych.
  • Web of Knowledge - Artykuły naukowe
  • Wiley - 1371 tytułów z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 roku.
  • Nature - Platforma poświęcona nauce medycyny
  • Science - Międzynarodowy tygodnik naukowy czasopisma, opublikowane przez American Association for Advancement of Science (AAAS).
  • RCIN - Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (26 instytutów)
  • POLONA - Cyfrowy portal Biblioteki Narodowej zawierający zdigitalizowane zbiory BN i innych instytucji
  • PubMed - Narodowa Biblioteka Medyczna Ameryki, portal w j. angielskim
  • PubChem - Narodowa Biblioteka Medyczna Ameryki (zbiory chemiczne), portal w j. angielskim
  • E-czasopisma – wyszukiwarka czasopism naukowych (Elsevier, Springer, Wiley) dostępnych w ramach licencji krajowych
  • E-książki ­­– wyszukiwarka obejmująca wszystkie książki (Elsevier, Springer, Wiley) dostępne w ramach licencji krajowych
  • Infona – archiwum krajowe z bieżącymi zasobami i aktualizacją czasopism oraz książek w ramach baz Elsevier, Springer i Wiley. Wymagana rejestracja na portalu Infona.
  • CEON Biblioteka Nauki – pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych i pełne teksty wybranych książek naukowych wraz z ich metadanymi (dostęp otwarty) artykuły i książki z 5 baz dziedzinowych
  • Directory of Open Access Journals – baza  17 500 recenzowanych czasopism (dostęp otwarty)
  • BioMedCentral – baza artykułów i czasopism z dziedziny biologii i medycyny (dostęp otwarty)
  • PeerJ – baza czasopism z biologii i medycyny w wolnym dostępie.
  • Zenodo – baza artykułów i czasopism z różnych dziedzin (w tym: biologia, chemia medycyna)
  • MDPI – 426 anglojęzycznych czasopism naukowych

 

W celu przeglądania zasobów można również skorzystać ze zbiorczej przeglądarki Wirtualnej Biblioteki Nauki

Dostęp do zasobów poprzez sieć szkoły.

 

WIRTUALNA BIBLIOTEKA NAUKI