Szanowni Studenci oraz Pracownicy WSIiZ,

 

zaprszamy do zapoznania się z relacją dr n. o kult. fiz. Natalii Grzebisz-Zatońskiej oraz mgr. Łukasza Czerniewskiego, którzy w ramach programu Erasmus + w dniach od 22 do 26 maja 2023 r. odwiedzili University of West Attica (Ateny, Grecja). Podczas wizyty u Naszych Greckich partnerów mieli oni szansę nie tylko wygłosić wykłady dla studentów i wykładowców ale również zwiedzić Ateny.

 

Logo for use in white background en

 

 

Relacja dr n.o kult. fiz. Natalii Grzebisz-Zatońskiej

 

"W dniach 22-26.05.2023 miałam przyjemność prowadzić serię gościnnych wykładów dla studentów na wydziale Nauk Biomedycznych w University of West Attica w Atenach (UNIWA).

To jedna z trzech największych uczelni wyższych w Grecji, w ramach której działa sześć szkół z łącznie dwudziestoma siedmioma katedrami. Prowadzone są tu zajęcia z nauk społecznych, administracyjnych, ekonomicznych i inżynierskich oraz nauk o zdrowiu i opiece społecznej, żywności, sztuce użytkowej i kulturze.

Informacje o uniwersytecie

UNIWA mieści się w trzech kampusach: Egaleo Park, Ancient Olive Grove i Athens. Poza zapleczem dydaktycznym i badawczym znajdują się tam centra konferencyjne, biblioteki, restauracje, kluby fitness, placówki służby zdrowia, stołówki oraz miejsca wypoczynku dla studentów. Zajęcia studentów szkoły nauk o zdrowiu najczęściej odbywają się w kampusie Egaleo Park, który zlokalizowany jest w niewielkiej odległości od stacji metra Agia Marina i około 30 minut komunikacją miejską od centrum Aten.

Zajęcia na uniwersytecie prowadzone są w języku greckim, ale dla studentów przyjeżdzających w ramach programu Erasmus + przygotowywane są materiały w języku angielskim. Studenci korzystają z dobrze wyposażonych pracowni, które umożliwiają nabycie umiejętności z zakresu wizażu, kosmetologii lub dietetyki. Kadra akademicka oraz administracyjna mówi biegle w języku angielskim i jest pomocna w przypadku jakichkolwiek problemów. Kampus obejmuje szesnaście budynków. To między innymi restauracja dla studentów, duża biblioteka, w której można skorzystać z sal do pracy własnej, siłownie, zakłady opieki zdrowotnej i tereny rekreacyjne dla studentów.

Komunikacja i zakwaterowanie

Ateny to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie, co można łatwo odczuć spacerując po zatłoczonych ulicach i uliczkach. Liczba mieszkańców aglomeracji sięga 3,5 mln, co odczuwalne jest w gęstej zabudowie niemalże każdego osiedla. Międzynarodowy port lotniczy Ateny – Eleftherios Venizelos - położony jest około 20 km na wschód od centrum miasta, do którego najwygodniej dojechać metrem (linia niebieska). Po stolicy Grecji najlepiej poruszać się korzystając z komunikacji miejskiej. Wynajem samochodów nie jest tam drogi, ale miasto jest często zakorkowane i trudno znaleźć miejsce parkingowe. Alternatywą są liczne autobusy, tramwaje, trolejbusy, szybka kolej miejska i metro.

Istotną kwestią wybierając się do Aten jest wybór miejsca zakwaterowania. Rekomendowanymi dzielnicami są: Syntagma, Plaka, Monastiraki, Thisio, Petralona i Kalitea. Można się w nich czuć komfortowo, a dodatkowo znajduje się w nich większość wartych zobaczenia zabytków.

Stolica Grecji wydaje się być dość bezpieczna, ale przed przyjazdem należy sprawdzić opinie o miejscu zakwaterowania i zachować ostrożność podczas zwiedzania.

Miejsca do zwiedzania

W Atenach warte zobaczenia są Akropol, Agora Grecja, Teatr Dionizosa, Odeon Herodosa Attyka, stadion Kallimarmaro (Panathinaikos) i dzielnica Plaka z licznymi restauracjami oferującymi potrawy kuchni greckiej. Wyjątkowe jest Narodowe Muzeum Archeologiczne, jedno z najważniejszych muzeów świata. Znajdują się w nim starożytne rzeźby, wazy i obiekty pochodzące z kultury minojskiej oraz z Myken (m.in. złota maska Agamemnona z 1550–1500 p.n.e.). Innym ciekawymi miejscami są nowe Muzeum Akropolu z licznymi metopami z Partenonu oraz imponująca Biblioteka Narodowa i Opera.

To, co zwraca jednak najbardziej uwagę, to życzliwość i serdeczność Greków (w szczególności pracowników Uniwersytetu), co dodatkowo wpływa na dobre wspomnienia.

Polecam korzystanie z programów mobilności akademickiej zarówno wykładowcom, pracownikom administracyjnym, jak i studentom. To możliwość poprawy swoich umiejętności językowych, zdobycia doświadczenia praktycznego na zajęciach w uczelni partnerskiej, poznania nowych osób i innej kultury w przyjaznej atmosferze."

 

Relacja mgr. Łukasza Czerniewskiego

 

"Kolejna wizyta w Atenach dobiegła końca... I już nie mogę doczekać się następnej!

W ramach programu Erasmus Plus miałem przyjemność chociaż przez chwilę być małą cząstką University of West Attica; współpraca trwała tylko pięć dni (22-26.05.2023), ale nie potrafiłem sobie odmówić przyjemności spędzenia kilku dni więcej w tak cudownym miejscu, jakim jest stolica Grecji.

Po zeszłorocznej wizycie pewien byłem, że nic już nie może mnie zaskoczyć. W swojej ignorancji myślałem, że zarówno Ateny, jak i lokalny Uniwersytet nie będą będą mieć już przede mną żadnych tajemnic. A jednak natknąłem się na kilka niespodzianek!

Ale po kolei. Po pierwsze: obowiązki!

Obowiązek kojarzy się dość niemiło. A współpraca z Wykładowcami i Pracownikami Uniwersytetu była wręcz przyjemnością (nieomal tak wielką jaką czerpię z kontaktów z moimi Kolegami z WSIiZ ?). Grecki styl życia w dużej mierze przekłada się na system pracy i nauczania: wszystko przebiega spokojnie, bez niepotrzebnego stresu, a jednak każda ze spraw znajduje się na odpowiednim torze. W związku z tym również praca ze studentami przebiegała w miłej i swobodnej atmosferze. W tym roku poruszyliśmy tematy związane z szeroko pojętą stylizacją brwi. Omówiliśmy techniki i metody kształtowania brwi, rozmawialiśmy o antropometrii, a także mogłem zaprezentować kilka sposobów związanych z kształtowaniem brwi. Dobór tematyki był chyba trafiony – w przyszłym semestrze zaplanowano dla studentów zajęcia z propedeutyki makijażu permanentnego.

Przyznam szczerze, że w ferworze nauczania zapomniałem o zrobieniu zdjęć z prowadzenia zajęć. A było na co popatrzeć: kształty brwi w wykonaniu studentów bywały… wyjątkowe i spektakularne! ?

Ateny mniej formalnie

Ciężko wyraźnie oddzielić część oficjalną wizyty w Atenach od tej bardziej na luzie. Sposób bycia Greków, ich serdeczność i zaraźliwy optymizm potrafią wprowadzić każdego w stan głębokiego odprężenia. Już wizyty na Uniwersytecie były tego idealnym przykładem. Przerwa na freddo cappuccino, wypite w towarzystwie pracowników naukowych była nie tylko okazją aby porozmawiać o ich pracy, ale po prostu zawrzeć serdeczne kontakty i nowe przyjaźnie. Co zresztą udało się przenieść poza teren Uniwersytetu i spotkać się również całkowicie prywatnie. Oczywiście nie mogę tutaj nie wspomnieć o doktor Natalii Grzebisz-Zatońskiej, która również odwiedziła Ateny w tym samym czasie! Okazało się, że musieliśmy wyjechać kilka tysięcy kilometrów od WSIiZ, żeby poznać się lepiej.

Zwiedzanie Aten na własną rękę było ogromnie satysfakcjonujące. Lokalna kuchnia zaskakiwała swoją różnorodnością – świeże owoce morza, niepowtarzalny smak warzyw i owoców… a także frytki dodawane nieomal do każdego dania. Chociaż były też i swojskie akcenty – gołąbki!

Wizyty w muzeach i na stanowiskach archeologicznych wręcz porażały! Chyba nawet największy ignorant kulturalny nie mógłby się powstrzymać przed podziwianiem antycznych rzeźb czy świątyń. W Muzeum Archeologicznym była również część poświęcona starożytnej medycynie i chirurgii – niezwykle interesujące eksponaty, jednak nie dla osób o słabych nerwach ?.

Ateny to nie tylko zabytki i pyszne jedzenie! Ilość dyskotek, klubów czy otwartych do późnych godzin nocnych tawern przyprawia o zawrót głowy. Myślałem, że w Polsce potrafimy dobrze się bawić, jednak kilka godzin spędzonych na parkiecie przy greckiej muzyce klubowej pokazało, że mamy trochę do nadrobienia.

Parę informacji dla studentów

Erasmus to idealny sposób na poznanie nowych ludzi, nowej kultury, nowego spojrzenia na kosmetologię (która w Grecji ma zupełnie inny wymiar niż w naszym pięknym kraju). Szczerze Was do tego zachęcam! Rozumiem, że możecie mieć obawy przed wyjazdem: czy poradzicie sobie sami z transferem, czy przyswoicie materiał, czy język angielski jest na wystarczająco dobrym poziomie… Odpowiedź jest jedna: TAK!

Ze strony Uniwersytetu otrzymacie wszelką pomoc i wsparcie, co ułatwi zrozumienie wykładów i ćwiczeń. Również pewne bariery językowe, które mogą wystąpić, są przełamywane z uśmiechem, bez irytacji czy pośpiechu. Widoczne jest to nie tylko na Uczelni, ale również i na ulicy – jeśli zagubicie się w metrze (jest trochę bardziej skomplikowane od tego warszawskiego), na pewno znajdzie się ktoś, kto pomoże lub nawet nieproszony wskaże sposób dojazdu.

Jeśli chcesz przeżyć swoją Wielką Grecką Przygodę nie wahaj się skontaktować ze mną! Chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości czy pomogę w organizacji. Znam też kilka ciekawych miejsc, gdzie można spróbować świetnego greckiego wina, czy odpocząć od upałów ze wspaniałym widokiem na Akropol!"

 

Bardzo dziękujemy Naszym wykładowcom za tak obszerne i interesujące opisy wizyty w Atenach, w tym za godne reprezentowanie Naszej Uczelni na arenie międzynarodowej. Gorąco zapraszamy wszystkich pracowników naukowo-dydaktycznych do zapoznania się z ofertą wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus + oraz do skorzystania z szansy jaką jest połączenie nauki, dydaktyki, odpoczynku, zwiedzania i poznawania różnic międzykulturowych.

Wyjazd służbowy każdego z Naszym pracowników jest bardzo ważny, ponieważ poszerza choryzonty nie tylko indywidualne każdego uczestnika ale również zwieksza możliwości rozwoju Uczelni w środowisku międzynarodowym.

 

Zachęcamy do brania udziału w programie Erasmus + :)

 

Poniżej zamieszczamy galerie ze zdjęciami z wyjazdu.

 IMG 20230523 135552

 

widok na0nocny akropol

 

podczas wspolnej kawy i zwiedzania biblioteki narodowej

 

warta przed parlamentem

 

posag posejdona muzeum archeologiczne w atenach

 

IMG 20230522 141756

 

łuk hadriana

 

IMG 20230522 182846

 

IMG 20230526 132747