Szanowni Pracownicy WSIiZ,

 

w dniach od 2 do 6 października 2023 r. pracownica Biblioteki WSIiZ Katarzyna Pucek wzięła udział w 17th traditional Erasmus+ Staff Training Week for Librarians w Amsterdamie, który odbywał się w ramach wymiany pracowników programu Erasmus +.

Zagadnienia ujęte w temacie ‘Research and Education supported by Amsterdam Libraries’ obejmowały szeroko pojęte wsparcie pracowników naukowych w ramach działalności bibliotek, dalszy rozwój, w tym cyfryzację nauki i informacji naukowej, a w tym przyszłość Open Science i Open Access.

 

Spotkanie zorganizowały trzy różne podmioty:

  • University of Amsterdam,
  • Amsterdam University of Applied Sciences,
  • Vrije Universiteit.

Poniżej kilka plansz edukacyjnych zaprezentowanych w trakcie szkolenia.

Jak widać tematy otwartości nauki, danych zostały potraktowane bardzo obrazowo.

 

Materials

 

materials 2

 

aaa

 

 

Przestrzeń, w jakiej Organizatorzy przyjęli uczestników szkolenia jest przesiąknięta tradycją, ale też niezwykle inspirująca. Poniżej Artis Bibliotheek.

 

artis

 

aw

 

 

Amsterdam to też wspaniała, wielowiekowa architektura, tutaj tylko niewielki fragment.

 

a1

 

 

Niezapomnianym doświadczeniem był kontakt z historią. Poniżej oryginalny list Charlesa Darwina do swojego naukowego przyjaciela.

 

a2

 

 

W mieście Rembrandta koniecznym było odwiedzenie Rembrandta.

 

a3

 

 

Ciekawe wątki poruszyła ekipa do zadań specjalnych, tj. pracownicy helpdesku UvA Library (University od Amsterdam), przybliżając problemy dnia codziennego, z jakimi zmagają się wspólnie z naukowcami niejednokrotnie przecierając nowe szlaki w polach Open Access i Open Science.

Pojawiły się też wątki poboczne, możliwe do zaimplementowania na gruncie Biblioteki WSIiZ. Jednym z nich jest użycie MS Sway do tworzenia treści cyfrowych, w tym newsletterów.

W trakcie wydarzenia wszyscy uczestnicy mieli możliwość przedstawienia swoich bibliotek, projektów lokalnych organizowanych w ramach działalności poszczególnych jednostek.

Zaprezentowana prezentacja z zakresu promocji nauki spotkała się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy miedzy innymi z uwagi na dobór tematyki.

Ostatnim etapem szkolenia był bardzo aktualny temat dezinformacji zaprezentowany w UvA (University od Amsterdam), po którym odbyło się rozdanie certyfikatów uczestnikom.

 

Do zobaczenia w Bibliotece WSIiZ!

Katarzyna Pucek

 

a4